Warsaw, Poland

5 WAYS TO BEAT THE AUTUMN BLUES

11/11/2017

This autumn blues/depression/call it whatever you want to call it caught me as well, I was fighting for so long not to let my anxiety kick in but well oh well, I lost one battle and bet I’m not the only one who did so.  Sometimes it is so hard to get back on track, especially with this rainy weather and a new season of stranger things to binge watch on netflix (add comfort food and you won’t leave your bed ever again). So to help you out a little bit, I decided yo share my top 5 ways to beat the autumn blues. 

 

 

1. MAKE YOURSELF BUSY
When your schedule will be full of activities, you simply won’t have as much time to overthink. Personally I love being a busy bee, constantly growing on many pathways and I know that having everything organised just makes me more productive, it’s okay to have a little bit of mess here and there, but not too much. 

 

2. READ A LOT OF INSPIRATIONAL BOOKS/ARTICLES
These will keep you going and give you hope that all the stuff you are/should be doing is going to pay off and you’ll make your dream come true. Just stay inspired.

 

3. CLEAR-OUT IS ALWAYS A GOOD IDEA
If you are in need of change, but don’t want to make a drastic one – simply clear-out your wardrobe and shelves. Get rid of clothes you haven’t worn in ages (you can either sell it on depop and earn extra money *shh my depop is @sanofficial* or donate to a local charity shop or so) and put all the stationery in it’s place. Tiding up might help you to clear your head as well.

 

4. KEEP YOURSELF ORGANISED 
There’re so many ways to do so, however my favourite one is owning a bullet journal/planner/calendar. If you fall out of using yours or never gave it a go – it’s about time!

 

5. EAT HEALTHY
Only recently I’ve realised how important it is to eat food that is beneficial for your organism, eating junk food might increase feeling awful aka having this autumn blues. Don’t make the lack of sunshine miss vitamins and good stuff in your diet!

Przesilenie jesienne często prowadzi do tak zwanej jesiennej depresji, która niestety w pewnym momencie dopada także mnie. Bardzo długo z nią walczyłam, ale niestety przegrałam jedną z bitew, domyślam się, że wy także mieliście podobne sytuacje. Czasami bardzo trudno jest wrócić na właściwy tor, szczególnie z tą deszczową pogodą za oknem i nowym sezonem stranger things na netflix’ie (dodaj swoje ulubione jedzenie i możesz już nigdy nie opuścić swojego łóżka). Żeby wam pomóc wygrać z tym dołkiem, postanowiłam podzielić się moimi pięcioma sposobami na jesienną depresję. 

 

 

 

 

1. ZAJMIJ SIĘ CZYMŚ 

Kiedy twój plan dnia jest wypełniony po brzegi, nie masz zbyt wiele czasu aby nad wszystkim rozmyślać. Osobiście uwielbiam być zapracowana, rozwijać się na wielu płaszczyznach. Jeśli mam wszystko dokładnie zorganizowane to jestem też bardziej produktywna, fajnie jest mieć po drodze troche bałaganu, ale nie za dużo. 

 

2. CZYTAJ DUŻO INSPIRUJĄCYCH KSIĄŻEK/ARTYKUŁÓW
To one pomogą ci się zmotywować, zrozumieć, że ciężka praca zawsze zostaje wynagrodzona. Znajdziesz w nich masę inspiracji, niejednokrotnie to one popchną cię do działania. 

 

3. WIELKIE SPRZĄTANIE TO ŚWIETNY POMYSŁ
Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmiany, ale nie chcesz aby była zbyt drastyczna – posprzątaj swoje szafy, półki, przeorganizuj wszystko. Pozbądź się ubrań, których nie nosisz (możesz je sprzedać na depop i zarobić trochę kasy, przy okazji wpadnij na mój @sanofficial lub oddać potrzebującym). Sprzątanie może też pomóc wyczyścić choć trochę twój umysł. 

 

4. ORGANIZACJA TO KLUCZ
Jest tak wiele sposobów, które mogą Ci pomóc w organizacji dnia, znajdź swój ulubiony. Może to być prowadzenie plannera, kalendarza czy też bullet journal. Jeżeli kiedyś któryś z nich był ci bliski – może warto do niego wrócić? 

 

5. JEDZ ZDROWO
Jedzenie ma na nas niesamowity wpływ. Sama nie raz zauważyłam jak źle śmieciowe jedzenie działa nie tylko na moją skórę, ale też samopoczucie. Nie pozwól na to aby brak słońca był równy braku witamin i innych świetnych rzeczy w twojej diecie!

O U T F I T  D E T A I L S:
R I N G S: zaful
S U N N I E S: mango
C H O K E R S: h&m
N E C K L A C E S: h&m, minty dot, sotho
S W E A T E R: 
C O A T: vintage
J E AN S: pull&bear
C H A I N: pull&bear
B A G: topshop aw16/17

 

Hope you found this post helpful, if you have any questions or want to leave some of your tips

on how to beat this autumn blues – make sure to leave them in the comments! 

S xx 

3 responses to “5 WAYS TO BEAT THE AUTUMN BLUES”

  1. Super zdjęcia! 💋
    Ewidentnie zgadzam się co do tego aby wziąć się za siebie i walczyć z ta jesienna depresja! Bardzo pozytywne porady, które warto mieć na uwadze! Świetny post San❤️

  2. Kasia says:

    Mnie też to niestety dopadła depresja jesienna, ale sugerując się twoim postem, spróbuję to naprawić :*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


copyright © theycallmesan | blog design by KOTRYNA BASS DESIGN